U Uranie 18, Praha 7, CR
+420 725 719 563
petr.hedrlin@3epraha.cz

Solidworks pro začínající podnikatele

CAD/CAM pro výzkum, inkubátory a start-upy

Solidworks pro začínající podnikatele

V roce 1996 byl Christian Bagg dvacetiletý outdoorový nadšenec, nevyhýbající se žádným sportovním výzvám. Nešťastná snowboardová nehoda však měla za následek ochrnutí těla pasu dolů.

Po svém zranění se chtěl Bagg vrátit k životu před nehodou, což zahrnovalo velkou  lásku k přírodě a adrenalinovým sportům. Dostupné invalidní vozíky však dostatečně nevyhovovaly jeho značné výšce i potřebné svobodě, kterou vyžaduje vzrušující sportování v přírodě. To motivovalo Bagga, aby strávil poslední dvě desetiletí vývojem invalidních vozíků, lyží a dalších dopravních prostředků, které umožňují paraplegikům, quadriplegikům a dalším lidem se zdravotním postižením věnovat se plnohodnotně outdoorovým adrenalinovým sportům.

Baggův nejcennější výrobek je upravené horské kolo, které pro sebe navrhl a postavil. A zapůjčení jednoho z jeho kol do tábora pro postižené děti změnilo úplně jeho život.  Bagg byla svědkem toho, jak se čtrnáctiletá dívka s dětskou mozkovou obrnou, která jen zřídka mluvila, vrátila z projížďky v jeho kole nadšená ze své první zkušenosti s úplnou svobodou na kole.

Její výkřik po jízdě: „Nejlepší den mého života!“ byl pro Bagga  zlomem v jeho další práci. Její neuvěřitelná radost pomohla myšlence založit vlastní společnost, která by svými produkty pomohla zdravotně postiženým lidem zpřístupnit horské stezky, lesní výlety a krásu nádherné přírody.

Bagg se před svým zranění vyučil strojníkem, takže měl znalosti o tom, jak věci fungují, ale měl minimální konstrukční dovednostmi. Když si stavěl prototyp svého terénního tříkolového vozítka na elektrický pohon s kloubovou přední nápravou se dvěma koly, využil k tomu 3D tiskárnu Markforged. Spojil se Willem Gillem, kterého znal z University of Calgary, aby mu pomohl vytvořit 3D-vytištěný prototyp z uhlíkových vláken.

Vznik Bowhead Corp.

Po zkušenosti z dětského tábora pak vznikla jejich nová společná firma Bowhead Corp. (pojmenovaná po prameništi řeky Bow v kanadských Skalistých horách). Gill měl zkušenosti jako student 3D s návrhovými  nástroji SOLIDWORKS 3D a líbilo se, jak snadno se software propojil s 3D tiskárnami na uhlíková vlákna Markforged.

Výkonné a snadno použitelné funkce SOLIDWORKS® kompenzovaly jejich nedostatek zkušeností s konstrukcí. Pro rozjezd své firmy navíc využili sponzorovaného programu SOLIDWORKS pro podnikatele, který jim bez velkých nákladů umožnil využívat konstrukční, simulační, komunikační a vizualizační nástroje k  dokončení vývoje svého inovativního kola, Bowhead Reach®, hybridu mezi horským kolem a terénním vozidlem pro zdravotně hendikepované.

Díky programu SOLIDWORKS pro podnikatele Gill úplně přepracoval Baggův design a posunul koncept vozítka na vyšší úroveň. SOLIDWORKS pro podnikatele umožnil dvojici zkrátit o celý rok vývojový cyklus Bowhead Reach snížením počtu prototypových cyklů a využitím 3D tisku pro vývoj, prototypování a výrobu.  A to vše za výrazně nižší náklady než by bylo možné tradiční cestou klasického návrhu a výroby.  

Vizítko Reach vyžadovalo složité konfigurace a složité 3D tiskové sestavy, pro které  SOLIDWORKS  poskytuje perfektní řešení. Řízením spolupráce návrhu v SOLIDWORKS a 3D tiskem jsme byli schopni spustit výrobu Reach dříve, než se očekávalo, kvůli zkrácení doby prototypování, “ vysvětluje Gill.

Schopnost SOLIDWORKS usnadnit vytváření komplexních sestav mnoha dílů se ukázala pro firmu Bowhead obzvláště výhodná. Namísto 3D tisku nepraktických součástí nebo sestav velkých dílů použil Gill nástroje SOLIDWORKS pro návrh toho, co sám nazývá design typu „Lego®“, ve kterém jsou velké části nebo sestavy rozděleny do několika dílů ve stylu Lego kostiček. Po vytištění tyto díly spolu zaklapnou a vytvoří větší části nebo sestavu.

„Když jsme poprvé navrhli Reach, nemysleli jsme si, že by s ním bylo možné skákat osm stop do vzduchu,“ vysvětluje Gill. „Poté, co jsme se dozvěděli více o tom, jak zákazníci používají naše kolo, provedli jsme úpravy našeho základního návrhu, abychom podpořili specializovaná použití, jako je posílení tlumičů nárazů pro skákání nebo nahrazení ovladačů škrticí klapky a výkonnější brzdy pro použití v náročném terénu.“

„SOLIDWORKS pro podnikatele nám pomohl nejen při návrhu kola, ale také nám umožňuje rychle řešit další funkce a požadavky,“ pokračuje Gill. „Provádíme topologické a simulační studie, abychom vytvořili lehčí a silnější odpružení; používání programu SOLIDWORKS Composer umožňuje rychlou aktualizaci naší uživatelské příručky; s využítím technologie SOLIDWORKS Visualize vytvoříme vzrušující a přesvědčivé snímky. Řešení SOLIDWORKS podporují naše poslání pomáhat lidem se zdravotním postižením užívat si venku skvělou zábavu. “

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *